Klasyczne ogrody Suzhou, część II.

Klasyczne ogrody Suzhou powstawały na przestrzeni wieków i dynastii, a budowane były przez prominentnych mieszkańców miasta. Wielu z nich przenosiło się do Suzhou, aby spokojnie spędzić emeryturę.

Poniżej ostatnie cztery z naszej listy. Po więcej informacji zapraszamy do poprzedniego postu: Klasyczne ogrody Suzhou, część I.

Lion Grove Garden.

Lion Grove Garden jest jednym z najbardziej popularnych ogrodów w Suzhou i niestety odwiedza go bardzo dużo turystów. W tym przypadku jest to jednak zrozumiałe, gdyż na swoją sławę w pełni zasłużył. Mianowicie, pełen jest wymyślnych form skalnych, które tworzą całe labirynty. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak łatwo z nich wyjść.

My do ogrodu wybraliśmy się z naszymi znajomymi, którzy przyjechali w odwiedziny z Hangzhou. Niestety tłumy były dość pokaźne, ale i tak udało nam się nacieszyć oczy widokami. Skały są naprawdę imponujące, a i elementy architektoniczne przyciągają uwagę. Naprawdę warto zwrócić uwagę na pawilony i ich wyposażenie. Mnie szczególnie spodobały się małe witraże w niektórych oknach.

Lingering Garden.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem Lingering Garden jest wielki, wymyślny kamień usytuowany centralnie w jednym z zaułków. Moim jednak zdaniem, to nie on zasługuje na największą uwagę. To po prostu kamień, jakich w ogrodach Suzhou znajdziemy setki, a może nawet tysiące. Natomiast to co przyciągnęło moją uwagę, to wspaniałe mozaiki na chodnikach. Układają się w kształty roślin, zwierząt lub po prostu figur geometrycznych. Każda jest inna i z pewnością wymagała dużo pracy i zaangażowania ze strony artysty. Niektóre wręcz zachwycają kolorami, a odkrywanie ich jedna po drugiej to naprawdę spora frajda.

Couple’s Garden Retreat.

Ten ogród był dla nas wspaniałym zaskoczeniem. W związku z tym, że wcześniej widzieliśmy już naprawdę sporo innych ogrodów, nie mieliśmy względem niego żadnych większych oczekiwań. A tu taka niespodzianka!

Już samo jego położenie jest wyjątkowe, gdyż znajduje się tuż nad wodą. Idąc do niego, możemy zrobić sobie przyjemny spacer promenadą.

Podobnie jak inne ogrody, Cuple’s Garden Retreat jest swoistą enklawą, dobrze odgrodzoną od reszty świata. Wkraczając na jego teren, przenosimy się więc do zupełnie innej rzeczywistości. Jest cisza, jest spokój i jest mnóstwo zakamarków, gdzie skutecznie schowamy się przed innymi.

A odkrywanie tych miejsc oraz pokonywanie swoistego labiryntu jakim jest ten ogród, sprawiło nam ogromną przyjemność i nie kryliśmy zachwytu. Naprawdę wspaniałe miejsce i kwintesencja tego wszystkiego co znajduje się w klasycznych ogrodach Suzhou.

Master-of-Nets Garden (Night Garden).

Master-of-Nets Garden był ostatnim ogrodem na naszej liście. Szczerze mówiąc, dotarcie tam kosztowało nas naprawdę sporo wysiłku. Na wizytę zdecydowaliśmy się tuż przed wylotem do Polski, gdy mieliśmy naprawdę sporo spraw na głowie, upał dawał się mocno we znaki, na naszym koncie były już wszystkie inne najważniejsze ogrody w Suzhou i nie spodziewaliśmy się, że ten czymkolwiek nas zaskoczy oraz najzwyczajniej w świecie nam się nie chciało.

Chęć zobaczenia wszystkich ogrodów z listy UNESCO była jednak zbyt silna, aby tak po prostu odpuścić. Dlatego zebraliśmy się w sobie i do ogrodu ostatecznie dotarliśmy.

Niestety szybko okazało się, że gra nie była warta świeczki, gdyż Master-of-Nets Garden okazał się najmniej interesującym ogrodem w Suzhou, a takie przynajmniej jest nasze zdanie.

Z całą pewnością nie ma tam nic, czego nie znaleźlibyśmy w innych ogrodach. Na plus może działać chyba tylko to, że nie spotkaliśmy tam zbyt wielu turystów. Nasza wizyta przypadła na środek lata, a zwiedzających była dosłownie garstka, więc przypuszczam, że całymi chordami raczej tam nie przybywają.

Poza tym, może nas zainteresować anegdota związana z ogrodem. Kiedyś mieszkali tam dwaj bracia artyści, a razem z nimi mieszkał podobno i tygrys!

Podsumowanie.

Podsumowując, najbardziej podobały nam się dwa ogrody: Couple’s Garden Retreat oraz The Mountain Villa of Embraced Beauty. Oprócz tego, polecalibyśmy odwiedziny w Lion Grove Garden i Lingering Garden. Fajny jest też Cultivation Garden. Natomiast najmniej podobały nam się Humble Administrator’s Garden i Master-of-Nets Garden.

Jest to jednak tylko i wyłącznie nasza prywatna opinia. Wątpliwości nie ulega jedynie to, że będąc w Suzhou, do któregoś ogrodu zawitać po prostu trzeba!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*