Jikogudani Yaen – Koen, czyli małpy w gorącej kąpieli.

Data wizyty: 07.10.2019.

Naszym kolejnym po Tsuruoce przystankiem było Nagano. Wybraliśmy się tam, gdyż jest to baza wypadowa do Jikogudani Yaen – Koen, czyli parku, w którym można oglądać kąpiące się w gorących źródłach małpy.

Na pobyt w Nagano mieliśmy bardzo mało czasu, co trzeba będzie kiedyś nadrobić. Otóż okazało się, że jest to bardzo przyjemne miasto, z fajną architekturą, klimatycznymi zakątkami i niepowtarzalną atmosferą. Byliśmy tam naprawdę krótko, ale miasto od razu zdobyło nasze serca i koniecznie chcielibyśmy tam wrócić na co najmniej kilka dni.

Zatrzymaliśmy się w Hotel Abest Nagano Ekimae, tuż naprzeciwko stacji kolejowej i z czystym sumieniem możemy polecić to miejsce. Nasz pokój był bardzo mały, ale przytulny, a obsługa hotelu znakomita.

Co więcej, przy recepcji były półki, na których wyłożono szampony – Shampoo Bar. Można było wybrać odpowiadającą nam markę i zabrać sobie taki szampon do pokoju, a później go tam zostawić. Świetne rozwiązanie, nieprawdaż?

Monkey Park.

Czerwone twarze, czupryny przyprószone śniegiem i parująca wokół woda, to obraz z wielu, wielu zdjęć, którymi zachwyciłam się już kilka, a może nawet kilkanaście lat temu. Odkąd pierwszy raz usłyszałam, że jest w Japonii miejsce, gdzie małpy kąpią się w gorących źródłach, wiedziałam, że kiedyś będę chciała to zobaczyć na własne oczy.

Dlatego też, gdy Kasper planował dla nas Japonię, zapowiedziałam, że Monkey Park, musi znaleźć się w naszym itinerary. Tak też się stało.

Niestety do Jigokudani Yaen – Koen dotarliśmy w październiku, czyli jeszcze przed zimą, w związku z czym o śniegu można było tylko pomarzyć. Ba, słońce świeciło w najlepsze i małpom nie śpieszyło się do gorących kąpieli.

Przez chwilę obawialiśmy się, że w ogóle nie uda nam się zobaczyć, jak przesiadują w basenie, ale na szczęście tak się nie stało.

Kilka małp ostatecznie zdecydowało się na kąpiel, niektóre trochę sobie popływały. Dowiedzieliśmy się też, że małpy potrafią nurkować!

Widok był to nieziemski! Coś niesamowitego, naprawdę!

Przez ostatnie lata natknęliśmy się na małpy wielokrotnie, ale obserwowanie ich, nigdy nam się nie nudzi. Są to tak mądre i ciekawe zwierzęta, że możemy gapić się na nie godzinami.

Co ciekawe, nie działa to w dwie strony i małpy z kolei, nic sobie nie robią z naszej obecności. Zachowują się tak, jakby w ogóle nas nie zauważały i spokojnie oddają się swoim zwykłym czynnościom.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że małpy żyjące na terenie Jikogudani Yaen – Koen, nie są na uwięzi i poruszają się zupełnie swobodnie. Przychodzą do parku, gdyż są dokarmiane, ale w każdej chwili mogą oddalić się od ludzi.

Makaki japońskie.

Małpki, które możemy oglądać w Jikogudani Yaen – Koen, to makaki japońskie.

Jest to gatunek rdzenny dla Japonii. O ile większość gatunków małp zamieszkuje strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego, makaki japońskie żyją na najbardziej północnych terytoriach, gdzie temperatura w zimie spada nawet do – 10° C. Dlatego też, często nazywa się je „snow monkeys”.

Makaki japońskie prowadzą dzienny tryb życia. Od rana poszukują jedzenia lub odpoczywają, a wieczorem szukają sobie gniazda, codziennie innego. Są zatem nomadami i przemieszczającymi się po terytorium o promieniu kilku kilometrów.

Dieta makaków uzależniona jest od pory roku. Wiosną jedzą młode pędy drzew, na przykład bambusa, latem orzechy i insekty, jesienią winorośl, kasztany, czy też orzeszki pini, a zimą korę drzew. Oprócz tego, przez cały rok są dokarmiane jabłkami, jęczmieniem i soją.

Wszystkie samce, wcześniej czy później opuszczają swoje stado. Czasem grupą, ale zazwyczaj samotnie. W stadach tolerowane są bowiem jedynie młode i stare samce. Te w pełni wieku uważane są za zagrożenie i dołączają do grup zazwyczaj jedynie na okres godowy.

Samice całe życie spędzają w stadzie, w którym się urodziły. Stada składają się zatem z wielu samic i młodych. Te osobniki, które są ze sobą spokrewnione, większość czasu spędzają razem. Razem jedzą, śpią, relaksują się, a także wspierają w razie walki.

Samica rodzi jedno młode na dwa lata, więc w ciągu całego życia, ma ich około dziesięciu. Ciąża trwa ok. 180 dni.

Makaki żyją 25 – 30 lat.

Wygląd.

Makaki japońskie mają tyle samo zębów co człowiek. Najpierw 20 mleczaków, a później 32 stałe zęby. Samce mają duże i ostre zęby, które mogą posłużyć jako zabójcza broń. U samic te zęby są mniej rozwinięte.

Twarz makaków też jest zbliżona do ludzkiej. Ich oczy są ekspresyjne, a uszy znajdują się po bokach głowy. Są jednak tak porośnięte futrem, że ciężko je zobaczyć.

Ich twarze są różowe, a podczas okresu godowego, stają się czerwone.

Makaki spokrewnione ze sobą są do siebie podobne i potrafią się dzięki temu rozpoznawać.

Zarówno dłonie, jak i stopy makaków mają kciuki, dzięki czemu mogą spełniać te same funkcje. Natomiast dzięki liniom papilarnym, nie ześlizgują się podczas wspinaczki na drzewa.

Kiedy wybrać się do parku?

Jak wspomniałam powyżej, my byliśmy w Jikogudani Yaen – Koen w październiku, kiedy to pogoda była jeszcze bardzo słoneczna i małpy nie spędzały zbyt dużo czasu w basenie. Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić to miejsce ponownie, w zimie.

6 Comments Posted

  1. Piękne miejsce, egzotyka, natura wszystko w jednym. Na pewno warto tam pojechać, jednak taka wycieczka wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, dlatego lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Niezależnie od tego, czy wyjechaliśmy do innego kraju europejskiego czy na inny kontynent. Warto myśleć odpowiedzialnie.

  2. Z ogromną przyjemnością przeczytałam powyższą relację i popatrzyłam na super zdjęcia. Naprawdę miło i radośnie, zwłaszcza po przeczytanym niedawno artykule w National Geographic nr 3/2020 pt.Tradycja, czy przemoc. O małpkach makaki wykorzystywanych w Japonii do celów rozrywkowych. Trudno uwierzyć ,że w tym samym kraju istnieje takie piękne miejsce odwiedzone właśnie przez Was przy jednoczesnej absurdalnej głupocie i nie poszanowaniu przez człowieka innych istot.

    • A były w artykule podane jakieś konkretne miejsca? Gdyż nigdy nie słyszałam o takich procederach w Japonii. Park Jikogudani Yaen – Koen jest zdecydowanie miejscem, gdzie małpy mają dobrze, zwłaszcza, że w każdej chwili mogą się stamtąd oddalić.

  3. Tak, były, np Tawerna Kayabuki w Utsonomiya, trupa Senzu No sarumawashi z Kawasaki,występy w Nikko Saru Gundan, itd. Artykuł z National Geographic przesłałam Ci na prv maila.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*